U15 HÚ/Morašice – Němčice 2:3 (1:2) (30.10.2022)

K poslednímu zápasu podzimu jsme vyjeli na hřiště Morašic, které již několik let hraje v souklubí s H. Újezdem. Tabulkově se měl potkat poslední tým tabulky s vedoucím celkem Němčic, kterému ani prohra nemohla 1. místo v tabulce sebrat. Kdo očekával dvouciferné skóre, byl zklamán. Již týden před zápasem jsem se snažil hráčům vyhnat z hlavy jednoduché vítězství a opakoval jsem jim, že nesmíme opustit náš styl kombinační hry.

Víceméně po celých 70 min se na hřišti odehrávalo zcela něco jiného, než jsme si řekli, trénujeme a co nás posunulo na 1. příčku tabulky podzimní části soutěže. Přestože nám v základní sestavě chyběly dva klíčoví obránci Pepa s Filipem, od prvních minut k nám soupeř důrazně přistupoval a my jsme se uchýlili od kolektivního a kombinačního fotbalu k soubojům jeden na jednoho, často až do ztráty míče. Stejný rozhodčí, který si nepočínal přesvědčivě v Janově, úřadoval i tentokrát na domácím trávníku. Přesto je potřeba zdůraznit, že náš herní projev, který jsme předvedli, rozhodčí neovlivnil.

První překrásnou branku vsítil do morašické branky Vítek Kolář, když dal dvojitého „Angličana“ tyč-tyč-gól. Branková konstrukce se natolik rozrezonovala v uších hlavního sudího, že do 3 min s hvizdem ukázal na puntík v našem brankovišti a nařídil proti nám penaltu, kterou soupeř proměnil. Nejenom, že jsme nikdo z nás žádný penaltový zákrok neviděli, ale neviděl ho ani nikdo z realizačního týmu soupeře. Údajně šlo o kontakt našeho brankaře Ondry, který si napodruhé chytil vyražený míč. Ten však odpřisáhl, že se hráčky ani nedotkl a že upadla sama. Do poločasu se nám podařilo opět odcuknout z remízy o gól, kdy opět divácky atraktivním způsobem Vítek Kolář nahrává a Anežka Vytlačilová překonává domácího gólmana. Důležitá branka před odchodem do kabin.

V kabině došlo na zopakování základních herních pravidel ráznou domluvou, která hned po dvou minutách přinesla své ovoce v podobě 3. branky, kterou šikovným překopnutím brankaře střílí Standa Rozvoral. Hra byla nadále vyrovnaná, dobře pracující střed soupeřovi sestavy a naše individuální pojetí hry nám dělalo problém ohrozit jejich hliníkovou svatyni. Naopak soupeř se po smolném uklouznutí v naší obraně prosmýkl a dává kontaktní gól na 2:3. Postupně se přiostřívalo a oba celky měly velkou touhu po vítězství. Jedeno těžko pochopitelné rozhodnutí ošklivého zákroku proti našemu hráči jsem si od rozhodčího nechal vysvětlit. Ale za komentář „kluci pojďte hrát, rozhodčí je jaký je, my s tím nic neuděláme“ jsem byl upozorněn, že pokud použiji další kritiku rozhodčího, okamžitě budu vyloučen ze zápasu s červenou kartou. Zápas jsme s vypjetím sil takticky uhráli do vítězného konce a mohly přijít oslavy 1. místa podzimní sezony, které byly podporovány rodičovským sborem, jenž nám po celý zápas dělal skvělou kulisu.

Závěr: Všichni hráči si zaslouží pochvalu za skvěle odehranou podzimní část, kterou v tabulce vedeme s náskokem 4 bodů a s nejmenším počtem obdržených gólů. Poslední těsné výsledky s Janovem a HU/Morašice jsou za námi a je potřeba se dívat vpřed. Čeká nás hodně práce a intenzivní zimní přípravy do jarní části, kde budeme nejprve dohrávat 4 zápasy (doma Borová, Pomezí a venku Bystré, Sebranice) a pak dle umístění nastoupíme proti tabulce okresní soutěže A. Zde se dvoukolově potkají celky obou skupin A a B, které se umístí na 1.-2. místě, 3.-4., atd.

Přeji všem poklidný podzim, pevné zdraví a těším se zakončení podzimu, které pro hráče a rodiče připravujeme.

Muži Němčice – Koclířov 2:1 (2:0) (29.10.2022)

Za krásného podzimního počasí jsme na svém hřišti přivítali tým Koclířova, který se sedmi body okupuje chvost tabulky III. třídy. Pro připomenutí, na hřišti v Koclířově jsme 27.8. vyhráli hokejovým skóre 6:5, kdy se dvěma brankami přičinil David Fikejz, Matěj Matoušek a Martin Večeřa.

V kombinaci se slušnou sestavou jsme do tohoto zápasu vstoupili s patřičnou herní převahou. Celý první poločas jsme tahali za delší provaz, vše začalo v 3. minutě, kdy po načasované přihrávce jde sám na brankaře Max Nováček a je to 1:0. Bohužel obránce Koclířova v těsném sledu po vsítění první branky stihl ještě Maxe „dojet“ a zranit. Následovalo několik dalších slibných příležitostí během celého poločasu, ze kterých jsme dokázali vytěžit pouze jednu. Po pohledné kombinaci Kopejda – Luky – Max si dává skluzem hostující kapitán vlastní gól na 2:0.

Aby se soupeř nenechal zahanbit, hned v 47. minutě trestá smolné podklouznutí v naší obraně a snižuje na 2:1. Naše jinak skvěle fungující obrana úspěšně odvracela do konce utkání nakopávané míče. Několika skvělými zákroky se vytáhl i Čechla mezi tyčemi. Druhý poločas byl, díky soupeřově vidině dosáhnout alespoň na jeden bod, trochu kostrbatý, přesto jsme se snažili hrát kombinačně a vytvořili jsme si další pohledné akce, které se nám proti poslednímu týmu tabulky nedařilo proměnit.

Hodnocení zápasu – slabá produktivita, slušná kombinační hra, kterou ocenila početná domácí divácká kulisa za krásného podzimního počasí. Je potřeba také zdůraznit skvělý výkon rozhodčího, který zápas zvládl s patřičnou mírou autority a přehledu.

Ještě jedna zajímavost o sestavě, která do utkání nastoupila. Jeden z našich hráčů propočítal statistiku věku hráčů. Do základu jsme nastoupili s věkovým průměrem 22,5 let a průměrný věk celé sestavy pak by 24 let. Věřím, že v této soutěži máme jasně nejmladší družstvo a za zády necelou stovku aktivních hráčů mládeže od fotbalové školičky až po dorost.

6 verzí

U15 Němčice – Litomyšl 3:0 (1:0) (23.10.2022)

Po těsném vítězství v Janově jsem měl trochu obavy, zda dokážeme potvrdit i vítězství s Litomyšlí, kterou jsme na jejich trávníku porazili 4:2 pohlednou kombinační hrou. Ač jsem věděl, že tento zápas bude rozhodovat umístění v tabulce před zimní přestávkou, s výsledkovou matematikou neusínám. Slyším však během tréninků a zápasů, že kluci sledují každé kolo, každý bod a mají skvělý přehled o statistice střelců. Do domácího utkání jsme měli 15 hráčů, ač jsem věděl, že časté střídání je na úkor kvality hry, ale chtěl jsem postavit i kluky 2010, aby se na domácím hřišti ukázali.

Silná ranní rosa na herní ploše, která kvalitou odpovídá ročnímu období, byla zejména v prvním poločasu nepříjemná. Přesto jsem po hráčích chtěl kombinační fotbal, který předvede fanouškům směr našich herních dovedností, kterým jdeme. Celý poločas jsme měli více ze hry, ale soupeř vystrkoval kombinační růžky a dostával se do nebezpečných situací, které skvěle likvidovala obrana, nebo ochránce tří tyčí Ondra. Sít rozvlnil v první časti pouze Vítek, který vyrazil v tandemu se Standou R. po chybě soupeřovi obrany. Vedeme 1:0.

Do druhého poločasu jsme si zopakovali herní taktiku a pravidla, která bychom měli dodržovat. Přestože obraz předváděné hry se postupně zlepšoval, několik příležitostí jsme neproměnili. Druhý gól vsítil Pechy, který z faulu po Jonášově úniku nedal brankaři hostů šanci a penaltový kop skvěle umístil. Chvílemi hra připomínala okresní přebor nohejbalu, ale jakmile jsme zkrotili míč na hrací plochu, dařilo se nám technicky i bojovností nebezpečně dostávat soupeře pod tlak. Poslední branku dal opět Vítek, který se individuální akcí dostal k zakončení a nemýlil se.

Závěr – všichni hráči zaslouží velkou pochvalu za předvedený výkon. Přestože některým klukům něco nevyšlo, dokázali jsme se zastoupit a dobrým kombinačním fotbalem a skvěle chytajícím Ondrou jsme nedovolili městskému týmu Jiskra Litomyšl vstřelit jediný gól. Třešničkou na dortu byla informace, že nám sebraničtí hráči pomohli (remíza 1:1 s Borovou) a posunuli jsme se na 1. místo tabulky.

Příští týden hrajeme s HÚ/Morašice (hřiště Morašice), kde se musíme plně soustředit na herní výkon a úspěšnou podzimní sezonu potvrdit zodpovědným výkonem.

Muži Vendolí – Němčice 4:0 (0:0) (22.10.2022)

Ještě než jsme vyrazili do nechvalně známého Vendolí, sáhli jsme si na dno, co se sestavy týče. Do zápasu nám scházelo 13 hráčů!, kteří se v podzimní sezoně v soutěži představili. Kombinace dovolených, brigád, ale hlavně zranění a vysoká marodka respiračních onemocnění. Nutno přiznat, že jsme ještě v pátek svolali výbor FO, kde jsme řešili, zda jsme schopni do Vendolí odjet.

Ve finále v sobotu odjelo do Vendolí 17 hráčů, kteří svým herním výkonem zaslouží velké uznání. První překvapení bylo, že byl zápas přísně sledován, aby bylo dodrženo nařízení DK – zákaz diváků na domácích zápasech. Několik desítek domácích diváků tak sledovalo zápas z prostoru za plotem mezi hřištěm a silnicí.

Věděli jsme, že si nemůžeme dovolit větší otevírání hry a první poločas jsme k našemu překvapení, s 1. týmem aktuální tabulky, odehráli 0:0. Na domácích hráčích i realizačním týmu byla vidět značná nervozita, která nám vyhovovala. Terén hřiště byl nevyzpytatelný, míč odskakoval a drobná chyba mohla rozhodnout. Naše šance by se dali spočítat na prstech jedné ruky, o to více rostlo napětí domácího celku. Za zmínku rozhodně stála nastřelená tyč a gólovka domácích, která by zajisté získala ocenění gól měsíce. Patičku útočníka skvělým reflexem vytáhl náš Čechla. Oba si zasloužili potlesk.

V druhé půlce psychické napětí domácích stále rostlo a neumím si představit, co by stalo, kdy se nám po chybě jejich obrany podařilo skórovat. To se po rohovém kopu nakonec až v 59. min podařilo domácím, kdy byl míč nepřehledně tečován někde na hranici malého vápna. Domácí setřeli opocená čela a nervozita z nich lehce spadla. Přesto si až do konce zápasu nedokázal soupeř vytvořit situaci, z které by nám vstřelil další branku. Možná že díky únavě našich skvěle hrajících kluků jsme začali „úřadovat“ my. Nejprve jsme při vyhození poslali míč na kopačku útočníka, podruhé to samé z výkopu a do třetice po lehkém přikopnutí ve vápně rozhodčí nařídil penaltu.

Konečné skóre tedy 4:0. Pro nás však tento výsledek měl příchuť cenného vítězství. Soupeř rozhodně nepředvedl herní styl vedoucího týmu tabulky, přestože přiznal, že měl stejně jako my velké potíže sestavu dát dohromady.

Velká poklona našim 17 hráčům, kteří dokázali do Vendolí odjet a navíc předvedli velmi odvážný a herně pěkný fotbal. Nutno říci, že se hrálo velmi slušně a rozhodčí František Kunc celý zápas skvěle odřídil. Že moment velké marodky na podzim jednou přijde nám bylo jasné, ale že se nám ho podaří takto se ctí vyřešit je skvělé a mnohé to napovídá o stavu naší kabiny, o smysluplné spolupráci s dorostem a komunikaci s výborem FO. Ještě jednou díky všem!

Muži Němčice – Radiměř 3:2 (1:1) (15.10.2022)

Na domácím hřišti jsme přivítali tým Radiměře. Přestože jeho skóre (4:29) a poslední místo v tabulce hrálo do našich karet, opak byl pravdou. Tentokrát jsme pošetřili dorostence a nastoupili s pokorou k soupeři, na jehož trávníku jsme v prvním kole remízovali 0:0.

Skóre otevřel v 27. min Lukáš Pavliš, který napálil balon „z jedničky“ po pokusu Matěje Matouška projít přes dva hráče. Těsně před koncem poločasu se Radiměři podařilo vyrovnat střelou, která byla vyslána z poza hráče. Psychická výhoda byla na straně soupeře.

V druhé části se v 50. min podruhé podařilo Lukášovi Pavlišovi skórovat a opět netradiční pravačkou, kdy z pravé strany lehkým lobem zvýšil na 2:1. Soupeř nenechal nic náhodě a obratem po chybě v naši obraně srovnává na 2:2. Nervozita rostla a na hřišti se začalo přiostřovat. Nakonec v 76. min ukázal svůj tah na branku náš novopečený tatínek, Matej Matoušek, který po své individuální akci dává na konečných 3:2. Poslední minuty byly hodně vypjaté, ale ke změně skóre už nedošlo.

Hodnocení zápasu bych okomentoval „špatný začátek, dobrý konec“. Před zahájením zápasu jsme měli velké problémy s organizací zápasu, kterou musíme příště lépe připravit. Radost z výhry, ze 3 bodů a z celkového počtu 14 bodů v tabulce.

U15 Janov – Němčice 0:1 (0:1) (15.10.2022)

Těžké a vypjaté utkání jsme odehráli do poslední minuty na janovském trávníku. Velmi vyrovnaná hra obou týmů, na naší straně možná více brankových příležitostí, nervozita trvala po celých 70 min. Víceméně jediný gól rozhodl v 17. min Standa Rozvoral, který z levé strany překrásně trefil zadní šibenici.

Kvalitu zápasu ovlivnil rozhodčí, kterému se nedařilo korektně vést hru a několikrát zákroky ohodnotil opačně, než jsme viděli my jako trenéři. Na tom jsme se shodli i s janovským trenérem. Z naší strany to byl úder loktem do nosu Vítka, který se prodíral velkým vápnem k jasnému zakončení. Ze strany Janova pak přišlápnutí hráče č. 14 v jejich vápně. Tento zákrok jsem bohužel neviděl, nebudu tedy komentovat.

Ač jsme vyhráli jednou brankou, kluci i realizační tým si sáhl zejména na dno svých psychických sil. Pochvala za výkon a zasloužený pokřik v kabině!

Příspěvky, týmové bundy a fotbalový balíček pro ročník 2015

Placení příspěvků pro sportovní sezonu 2022/2023 – ač náklady na naši spolkovou činnost stále stoupají, byla na valné hromadě spolku potvrzena původní výše příspěvků. Malíčci, Cvíčo Míčové hry a Stolní tenis 100,-/rok. Pro fotbalisty do ročníku 2004 jde o 250,-/rok, pro starší pak 500,-/pro studenty a 1.000,-/rok pro pracující. Od loňského roku došlo ke změně ve formě platby. Peníze zasílejte na účet spolku 29235591/0100 KB Litomyšl. Do poznámky uveďte Jméno, Příjmení a ročník narození člena (např. František Kopálek 2008). Kdo nemá možnost platit na účet, může zaplatit trenérovi svého oddílu, ale částka bude o 50,- vyšší za náklady na administraci. Věříme, že tato forma bude jednodušší pro náš spolek i pro rodiče našich dětí. Termín zaplacení je do konce října 2022. QR kód pro platbu příspěvků najdete v záložce webu „PLATBA ČLENSKÝCH PŘÍSPĚVKŮ“.

Jak víte, od roku 2014 jsme začali pravidelně vyrábět týmové bundy JAKO pro naše fotbalisty i pro nesoutěžní oddíly naší spolkové mládeže. Za tu dobu jsme vyrobili již 263 kousků a nyní přichází čas na další objednávky. Žádáme tedy zájemce, aby si během tréninků bundu odzkoušeli a nahlásili svůj požadavek logo děti/krokodýl, velikost a přezdívku na límec. Dostupné velikosti 116, 128, 140, 152, 164, S, M, L, XL, XXL. Požadavky posílejte SMSkou na 724 158 964. Pozor, termín nahlášení požadavků je do 31. října 2021! Náklady na bundu + potisk se mírně zvýšila, cena pro hráče/člena do ročníku 2004 (dorost) je 500,-, pro ročníky 2003 a starší, stejně jako pro ostatní rodiče a fanoušky je cena 1.000,-. Bundy se platí až během předání, počítáme na přelomu listopad/prosinec.

Pro začínající fotbalové hráče je k podzimu asociací FAČR připravována akce „Fotbalový balíček“. Obsahuje batoh, sportovní lahev, fotbalový míč, tréninkové triko a pár drobností. Tento podzim akce vychází pro ročníky 2015. Jakmile zjistíme podrobnosti o načasování, rodiče těchto dětí budeme kontaktovat. V minulosti FAČR tuto akci několikrát pozastavil a náš spolek pro daný ročník hradil nákup „Fotbalového balíčku“ ze svých zdrojů.

Lukáš Pavliš, předseda spolku

U11 Turnaj Němčice (9. 10. 2022)

Předposlední turnaj podzimu roku 2022 jsme hráli na domácím hřišti v Němčicích. Přijeli k nám týmy z Čisté, Sebranic a s menším zpožděním Bystrého. Na turnaj se nám sešlo 12 dětí z toho 3 mladší děti, kteří si vzykoušeli první turnaj starších přípravek.

První zápas jsme hráli proti Čisté. Sice jsme rychle vedli, ale Čistá dokázala srovnat skóre až na 4:4. Bohužel jsme stáhli mladší hráče a postavili nejsilnější sestavu. Výsledek se dostavil, když poslední vítězený gól jsme vstřelili z penalty po jasné ruce ve vápně po zahraném rohu. Náš jeden gól vstřelik Tobík a 4 góly Tom včetně proměněné penalty.

Druhý zápas jsme hráli proti Sebranicím, které mají výborný vyrovnaný tým. Jejich kvalita se projevila a porazili nás 1:6. Náš jediný gól vstřelil Tom. Škoda je, že v těchto těžkých zápasech to soupeřům usnadňujeme ztrátou koncentrace a nasazením. Při naší rozehrávce jsme bez pohybu a najednou se nikomu nechce na hřiště. Kdyby nedocházelo k tomuto nešvaru, tak sice bychom třeba prohráli, ale ne tak velkým rozdílem.

Poslední zápas jsme nastoupili proti Březové, která sice má silný tým a dokáže potrápit soupeře jako Opatov nebo Sebranice. Nám se na ně ovšem daří a potvrdili jsme to i v tomto zápase. Vyhráli jsme 6:3. Góly vstřelili Alda, Tobík, 2 Vilda a Tom včetně krásného přímého kopu přes zeď. Toto vítězství nám přisoudilo druhé místo v turnaji za vítězi ze Sebranic.

Máme radost, že si turnaj vyzkoušli hráči mladší přípravky Berďa Tkadlečková, Anežka Beranová, Jirka Klíč a už po několikáté Robin Radimecký. Štěpa je také věkem do mladší přípravky, ale už s námi je delší dobu a nyní se zabydlel v obraně, kde uplatňuje svoji rychlost a důraz. Naopak mě mrzí, že si turnaj nevyzkoušela Anička Zavřelová, která by se ve starší přípravce určitě neztratila. Ale bohužel pro němčický fotbal jí to netáhne na zelený pažit.

Celý turnaj odehráli Lukyn, Máťa, Fanda, Tobík, Štěpa, Tom, Alda a již zmínění Berďa, Anežka, Jirka a Robin. Poslední turnaj letošního roku nás čeká v Sebranicích v neděli 16.10. od 9:30.

U11 Turnaj Pomezí (1. 10. 2022)

První říjnovou neděli jsme vyrazili na trunaj do Pomezí, kde jsme se letos na podzim již prezentovali. Opět jsme se potýkali s nemocemi nebo jejich dozvuky. Tobík nastoupil, ačkoliv byl téměř celý týden nemocen a Tom začínal kvůli nachlazení v brance.

První zápas jsme odehráli proti Březové se kterou si kluci celkem snadno poradili 6:1. Naše góly vstřelili 2x Vilda a Fanda a po góle dali Tobík a Tom jako brankář.

Druhý zápas jsme odehráli proti domácímu Pomezí. Zápas to byl vyrovnaný, ale nemohli jsme se prosadit a v poločase jsme prohrávali 0:1. Tom dostal od taťky svolení nastoupit i přes nachlazení a zařídil třemi góly otočení skóre a naše vítězství 3:1.

Poslední zápas jsme odehráli proti našemu nejméně oblíbenému soupeři z Opatova, který nám naposledy nadělil 12 gólů. Kluci v prvním poločase drželi s Opatovem krok, ale asi jenom proto, že dobře chytal Lukyn a Opatov své šance neproměnil. Poločas ovšem vypadal nadějně 1:1. Ovšem v druhém poločase Opatov ukázal svoji kvalitu a porazil nás 1:6. Tím nás odsunul na druhé místo, podruhé v této sezóně.

Celý turnaj odehráli Lukyn, Štěpa, Alda, Tom, Tobík, Fanda, Vojtík, Vilda a Matouš pouze na střídačce po nemoci nenastoupil.

U15 Němčice – HÚ/Morašice 4:1 (2:0) (9.10.2022)

K domácímu zápasu jsme nanominovali 16 hráčů, aby se mohli předvést před domácím publikem. Bylo nám jasné, že šířka kádru spíše ubere fotbalové kráse a že ač jsme hráli proti papírově slabšímu soupeři, nebude to jednoduchý zápas.

Kluky jsme nabádali ke kombinační hře po zemi, což se nám popravdě nedařilo. Velkou měrou za to mohl povrch, který není po silných deštích v dobré kondici. Nefungovalo přenášení hry na druhou stranu, viděli jsme nedůrazné bránění při přebírání míče soupeřem a další drobnosti. Přesto díky Matějovi Pecháčkovi jsme dohráli poločas s dvoubrankovým vedením.

Druhá část byla v podobném duchu. Sice se soupeř po dokonání hattricku Matěje ještě pokusil snížit na 3:1, ale Vítek Kolář pěknou individuální akcí, minutu před koncem zápasu, řekl poslední slovo, když zvýšil na 4:1.

Tým HÚ/Morašice zaslouží pochvalu, když s jedním hráčem na střídání odehrál velmi slušný zápas. Výsledkově jsme sice uspěli, ale fotbalové krásy jsme až tolik nepředvedli. Přesto široký kádr zaslouží pochvalu, s krátkým střídáním se těžko hraje kompaktní hra, která by mohla přinést více kombinací.

Příští týden hrajeme na hřišti Janova a to v sobotu 15.10., výkop 10 hodin.